29. 7. 2016
Trendy moderní kontroly kódů
Úvodem je vhodné si uvědomit, že snímání kódu snímačem není verifikace. Co přečte jeden snímač, to druhý nemusí. A případně vrácená zakázka od významného zákazníka dokáže spolupráci zkomplikovat. Jak tomuto problému předejít? Osvědčenou verifikací, tedy kontrolním ověřením rozměrových a kvalitativních parametrů kódů, vše dle potřebných norem.
Které kódy dokážeme verifikovat?
Odpověď je jednoduchá: všechny. Jen podle základního typu kódu zvolíme optimální verifikátor. Pro základní rozdělení kódů se používá buď klasické označení 1D pro čárové kódy nebo 2D kódy. Také lze použt stále oblíbenější technologii přímého značení DPM (Direct Part Marking), kdy se kódy aplikují přímo na výrobek. Například metodou InkJet “nastříkáním”, laserem vypalované i do kovů, dále leptané nebo mikroúderem, které DPM snímač vyhodnotí.
Jaký model verifikátoru je vhodný?
Abyste mohli kódy verifikovat a navíc doložit jejich kvalitu potřebnými údaji, je vhodné mít kalibrovaný verifikátor, který vyhodnotí kvalitu kódu právě v souladu s odpovídajícími technickými normami. Naměřené hodnoty dokáže zpracovat a zobrazit buď přímo na displeji verifikátoru nebo na počítači. Data sa dají do PC uložit a také vytisknout na tiskárně. Konkrétní model verifikátoru se tedy určuje nejen dle typu kódů, ale také s ohledem na požadavky na jeho vlastnosti a způsob výstupů informací. Pro názornost, vybrané typy špičkové třídy verifikátorů AXICON jsou v přehledu zde.