30. 11. 2016

Software na čárového kódy ve výuce středoškolských studentů

Společně s kolegy z Bartechu na Slovensku jsme podpořili technický projekt pro středoškolské studenty a jejich vzdělání. Spojení odborné technické praxe s výukou má vždy pozitivní přínos pro všechny zúčastněné, proto byla domluvena naše aktivita při středoškolském projektu na gymnáziu v Myjavě.

Stávající označení majetku zde bylo ruční s napsaným kódem (alfanumerickým) na konkrétních kusech nábytku a zařízení. Databáze majetku je evidovaná v ERP systému školy. Pro novou mobilní inventuru majetku bylo třeba označit majetky odolnými plastovými etiketami s vytištěným čárovým kódem. Jednou z výhod takovéhoto označení je hlavně použití čárového kódu pro rychlou a přesnou identifikaci položky přenosným terminálem PDA s vestavěným snímačem čárových kódů. Další výhodou je např. rychle dostupná informace, kam majetek patří nebo snadné převody mezi místnostmi, vyřazování majetku, sběr informací jako např. snímaná sériová čísla v čárových kódech.

Praktické provedení inventury

Pro tento projekt byl gymnáziu zapůjčen ruční terminál s vestavěným snímačem čárových kódů – typ DATALOGIC Scorpio X3, dále softwarová aplikace HIM – Hmotná inventarizace majetku, stejně jako termotransferová tiskárna na tisk odolných plastových etiket, na označení majetku používaných dnes běžně. Nádstavbová aplikace HIM PDA pracovala se zdrojovými daty (číselníky), které byly vyexportované ze školního ERP systému. Tiskové funkce, které jsou součástí aplikace HIM, umožňují potisknout odolné štítky s čárovým kódem nejen na majetek, ale i příslušné lokace – umístění. Takto může být označena např. třída na zárubních vstupních dveří. Při práci se nasnímá kód místnosti a aplikace v PDA se automaticky přepne do seznamu majetku, který je evidovaný v tomto konkrétním umístění. Hned první příklad zajištění elektronické bezchybnosti.

Nejprve proběhlo seznámení týmu žáků Gymnázia Myjava technikem Bartechu s tím, jak řešení HIM funguje. Logickým pokračováním bylo označení majetku etiketami odolnými vůči otěru a vodě.

Dalším krokem bylo samotné provedení inventury. Aplikace HIM v PDA terminálu vyžaduje v prvním kroku výběr lokace (tj. umístění majetku). Po nasnímání čárového kódu jsou zobrazeny základní data k dané položce majetku na obrazovce PDA terminálu. Nebo užitečné upozornění o možnosti převodu položky z původně jiné lokace na novou (aktuální).

Obsluha má také možnost volitelně měnit množství, přidávat kus, nové položky, doplňovat odpovědnou osobu, vyřazovat majetek, doplnit poznámku, atd. Po ukončení inventury jsou sesbíraná data přenesena do PC kabelem nebo bezdrátově přes wifi. Prostřednictvím aplikace HIM v PC je možné tato data třídit a filtrovat podle potřeby (např. dle místností, nalezený/nenalezený, vyřazený, apod.). Samozřejmostí je tisk nebo export formulářů do souboru.

Inventarizace majetku rychle a efektivně

Jak nám potvrdili žáci gymnázia, kteří se projektu účastnili, získané praktické zkušenosti s HIM PDA jim dokázaly, že inventura majetku se dá provést rychle, přesně a efektivně. Bez papíru a ručního vyhledávání nebo zapisování údajů do sestavy, s přepisem do PC. Nejčastější chyby jsou způsobené lidským faktorem.

V rámci tohoto projektu měli studenti možnost seznámit se s terminály značky Datalogic s získali znalosti o využívání čárových kódů v praxi. Ve škole byly použity čárové kódy typu CODE 128, nakolik software HIM podporuje i 2D kódy (Datamatrix, QR Code) nebo RFID čipy. Výsledky projektu byly prezentované vedení Gymnázia Myjava za účelem zavedení testovaného řešení pro potřeby školy. Věříme, že naše podpora projektu bude motivovat žáky k dalšímu studiu v oblasti návrhu a realizace řešení s identifikačními technologiemi.

„Celkově můžeme s průběhem inventarizace vyjádřit maximální spokojenost. Studenti po krátkém zaškolení dokázali pochopit princip práce se zapůjčeným zařízením a bez problémů provést samotnou inventarizaci. Oceňujeme hlavně rychlost a efektivitu inventarizace majetku, jakož i odbornou pomoc ze strany společnosti Bartech Slovakia. Při množství položek, které v majetku školy evidujeme, je takovýto způsob nejefektivnějším řešením a určitě ho můžeme doporučit i dalším zájemcům.“

Mgr. Jaroslav Durec, vedoucí projektového týmu Gymnázium Myjava

Odebírejte novinky

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module 

Zásady ochrany osobních údajů

Související články

Jak už to tak během prázdnin bývá, objedvují se uzavírky silnic, semafory. Ani nám se teď menší omezení nevyhne. Opravovat se bude další část tzv. malého obchvatu města, silnice I/51. Oprava komunikace bude spojena s objízdnými trasami. Kvůli opravě mostu u slovenského města Holíče bude na tři měsíce uzavřena obousměrná doprava. Pro cestující bude zavedena náhradní doprava po železnici.

16. 7. 2019