Evidence majetku pomocí RFID a čárového kódu

Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s. je soukromá společnost, člen mezinárodní skupiny lázeňských hotelů Ensana, která k léčbě využívá termální vodu a unikátní sirné bahno. Pro tuto společnost, která spravuje rozsáhlý komplex hotelů, termálních pramenů s léčivou vodou a lázeňských budov ve světoznámém lázeňském středisku zaměřeném na léčbu pohybového a nervového ústrojí, jsme dodali kompletní řešení včetně hardwaru pro inventarizaci majetku pomocí RFID čipů a etiket.

Položky s vysokou cenou evidujeme bez poškození

Asi si dovedete představit, jak nelehký úkol představuje evidovat majetek ve stovkách místností, ať už se jedná o nábytek v pokojích, vybavení restaurací, obrazy, sochy atd.

Jelikož se jedná o tisíce položek, mnohdy vysoké ceny, je nutno a dokonce zákonem stanoveno provádět pravidelnou inventarizaci. V dnešní době existují dvě metody automatické identifikace majetku, jejichž nasazení výrazně zrychluje zastaralý postup tužka-papír.

První způsob spočívá v označení majetku etiketou s čárovým kódem, druhá, poměrně nová ale progresivní metoda, je založena na identifikaci pomocí RFID. Vedení společnosti se rozhodlo pro kombinaci obou metod.

 
Kov a voda při inventarizaci není problém

Požadavkem tedy byla duální identifikace majetku odolnými etiketami s čárových kódem a RFID čipem.

Proč kombinace RFID a čárového kódu? Nepřítelem RFID technologie je totiž kov a voda. V případě nalepení RFID etikety na kov se čtecí vzdálenost dramaticky snižuje. Kovové předměty jsou proto identifikovány čárovým kódem. Naopak nevodivé předměty lze identifikovat RFID etiketou, což je obrovská výhoda například u obrazů. Z estetických důvodů je RFID etiketa nalepena na zadní části rámu. Při inventarizaci není nutno obraz sundávat ze zdi. Stačí přiblížit terminál k obrazu a program v terminálu ihned rozpozná, o jaké dílo se jedná.

Dalšími požadavky byla inventarizace pomocí inteligentního programu v odolném PDA zařízení s integrovanou čtečkou čárových kódů a RFID. Toho bylo dosáhnuto naší aplikací HIM a jako PDA zařízení byl zvolen terminál Motorola MC 3090G. Díky naši aplikaci jsme splnili i další požadavek, a to automatickou synchronizaci dat s informačním systémem, jelikož umožňuje napojení na libovolný informační systém. A posledním článkem celého řešení je tiskárna etiket Datamax M-4206 Mark II s UHF FRID modulem, která současně zvládne tisk čárových kódů a zápis do paměti RFID čipu.

V oblasti RFID jsou standardem protokoly LF, HF a UHF. Jelikož první 2 frekvence umožňují snímání ze vzdálenosti maximálně 5 cm, padla volba na UHF. Zákazník totiž požadoval čtení ze vzdálenosti až 30cm, což v případě frekvence 865-869 MHz není problém.

Mám zájem o stejné / podobné řešení

    [mailpoetsignup mailpoetsignup-842 list:2 "Zasílejte mi novinky o produktech a další aktuality"]

    nebo nás kontaktujte na